Gynekologie MUDr. Marcela Plšková

Online komunikace
objednání, e-recept, vzkazy
pouze pro registrované klientky

Nejčastější dotazy

Zapomněla jsem užít tabletku antikoncepce

 • Je-li to tabletka z první poloviny plata, pokračujte dál, ale nejste chráněna.
 • Je-li tableta z konce plata můžete se na antikoncepci spolehnout v tomto případě je nejvhodnější spojit dvě plata po sobě bez týdenní (ev. 4denní pauzy) zvýší se antikoncepční účinnost (lze pouze u monofazické antikoncepce – všechny aktivní tablety mají stejnou barvu).

Špiním při antikoncepci

 • Jedná-li se nově nasazenou antikoncepci, vydržte, špinění v dalším cyklu přejde.
 • Jedná-li se o špinění poté, co jste zapomněla užít tabletku v řádném termínu vydržte a plato doberte, chráněna ale nejste. Pokud již přímo krvácíte, udělejte 7-denní (popř. 4-denní pauzu dle typu antikoncepce), odmenstruujte a nasaďte další plato.
 • Špiníte při současném užívání antibiotik, zejména penicilinové řady,pak chráněna nejste, antibiotikum tohoto typu sníží účinek AK.
 • Špiníte bez příčiny ve dvou cyklech po sobě, přijďte si AK vyměnit, objednávat se nemusíte.

POZOR - špiníte-li opakovaně po styku, přijďte ihned na kontrolní stěry z čípku.

Měla jsem nechráněný styk a neužívám antikoncepci

 • Do 24 hodin po styku lze užít tabletku Postinor užije se jedna tableta ihned a další za 24hod.
 • Do 72 hodin po styku lze užít tabletku Escapelle (jedna tableta).
 • Do 5 dnů po styku lze užít tabletku Ella One (pouze na předpis lékaře).

Tabletku Postinor a Escapelle obdržíte v lékárně i bez receptu oproti předložení občanského průkazu.

Užívám antikoncepci a chci si posunout menses

 • Jedná-li se o monofázickou AK, tj všechny tabletky mají stejnou barvu, mohu užívat dvě plata za sebou bez 7-denní pauzy, resp si mohu menses posunout o kolik dnů potřebuji,např pouze o šest,nemusím dobrat celé druhé plato. Dostaví-li se špinění nebo krvácení v průběhu non-stop užívání AK, lze udělat 7-denní pauzu kdykoli a odmenstruovat.
 • jedná-li se o bifázickou AK (Gracial) nebo trifázickou AK (Tri-regol) mohu nastavit první plato AK stejnobarevnou řadou tabletek z plata dalšího.
 • jedná-li o AK, kterou užíváte denně, tzn na platu je 28 tablet, 24 barevných a na konci čtyři bílé, vynechám čtyři koncové bílé a pokračuji rovnou barevnými z dalšího plata.

Ve všech uvedených případech jste chráněna.

Neužívám antikoncepci a chci si posunout menses

Menses lze v tomto případě posunout pomocí hormonálních tabletek Norethisteron. Tento nelze užívat v době plánované operace. Došlo by ke zvýšenému riziku pooperačních komplikací ve smyslu trombembolických komplikací (zánět žil, či ev. plicní embolie).Norethisteron není volně prodějný, je vydán pouze na lékařský předpis.

Nedostala jsem menses v pravidelném termínu

Pokud neužíváte antikoncepci lze za pravidelné menses považovat krvácení, které přijde v intervalu 25 - 35 dnů. Nedostaví-li se ani po tomto termínu udělejte si orientační těhotenský test z moči. Je-li pozitivní přijďte ihned bez objednání,je-li negativní můžete vyčkat ještě týden.

Mám výtok z pochvy nebo svědění

Jde-li pouze o pocit svědění a dyskomfortu a není přítomen výtok (žlutý, zelený, zapáchající nebo s příměsí krve) můžete použít volně prodejné preparáty - Rosalgin,Cyteal, Femigel, Tee tree oil,borité vaginální globule.

Jde-li o bělavý hrudkovitý silně svědivý výtok jedná se s velkou pravděpodobností o kvasinkovou záležitost a lze použít volně prodejný Jenamazol vaginální krém, Candibene comi, Gyno Pevaryl combi. Vždy je nutno použí přípravek,který lze zavést i do pochvy, nestačí krém užít pouze zevně.

Pokud obtíže nevymizí do týdne přijďte na kontrolu.

Jedná-li se o výtok krvavý, hojný žlutý nebo nazelenalý, přijďte ke kontrole ihned bez objednání, volně prodejné preparáty s velkou pravděpodobností nepomohou.

Nevyšel mi zcela optimálně stěr z děložního čípku

Budou nutné další kontroly pro zjištění příčiny posunu ve výsledku.

Výsledky jsou rozděleny do kategorií: ASCUS - nejlehčí stupeň buněčných atypií s kontrolou za 4-6 měsíců (bohužel v této kategorii muže být „schováno“ 10% nálezu s konečnou dg. karcinomu čípku). U žen starších 30 let může být test doplněn o HPV testaci (o zjištění průkazu, zda-li jsou u ženy přítomny rizikové HPV viry), pouze v tomto případě je test hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

L SIL - středně závažné změny nevyžadující chirurgickou intervenci s kontrolou vhodnou taktéž za 4-6 měsíců. Výše uvedené změny se z velké části vyhojí spontánně a není třeba se jich obávat. Přesto v 30% případů může být schováno závažné onemocnění.

Závažnějším nálezem je H SIL, kdy se již jedná o těžké buněčné změny a bývá nutná biopsie (odběr části tkáně děložního čípku), ev.plastika děložního čípku. Nález H SIL neznamená rakovinu děložního čípku, ale těžké dysplastické změny,které rakovině předcházejí.

Proto je vhodné si na výsledky stěrů za dva týdny po vyšetření zavolat. Jsou-li cytologické změny typu H SIL, tedy těžké dysplasie, budete o výsledku informována aktivně přímo lékařkou.

Další informace je možno najít na www.konizace.info.